اطلاعات ۳۰۰۰٬۰۰۰ کارت عابر بانک ایرانی بر روی اینترنت

طبق توصیه نظام بانکی کشور و در اثر شایعاتی که منتشر شده از تمام دارندگان کارتهای بانکی درخواست شده است که هر چه سریعتر نسبت به تغییر رمز کارتهای خود اقدام کنند. اما این شایعات از کجا نشات گرفته است. شاید بتوان گفت شروع کار از وبلاگ فردی است که خود را خسرو زارع فرید و مدیر اسبق نرم‌افزار شرکت انیاک معرفی کرده است. شرکت انیاک تامین کننده دستگاه‌های خودپرداز بیشتر بانکهای کشور است. این فرد در وبلاگش اعلام کرده است که به دلیل رعایت نشدن موارد امنیتی توسط شرکت انیاک امکان سوء استفاده از اطلاعات کارتهای بانکی مشتریان این بانکها فراهم شده‌ است. او در وبلاگش نوشته است که توسط ایمیل مدیران بانکها را از این خطر مطلع کرده است اما تنها بانکهای ملی و ملت پاسخگو بوده‌اند و از او درخواست کرده‌اند تا در قبال دریافت مبلغی آنها را در یافتن مشکل امنیتی موجود یاری کند.

اطلاعات کارتهای بانکی ایرانی

جوابی که از بانک ملی و بانک ملت دریافت نمودم تقریبا مشابه بود. آنها اعلام آمادگی کرده بودند که با عقد قرارداد نفوذ اخلاقی با اینجانب محل نشت اطلاعات را شناسائی و از بین ببرند. و من نیز سوال نمودم که به ازای هر کارت بانکی که اطلاعاتش را در اختیار بانک قرار میدهم آماده هزینه کردن چه مبلغی هستند؟ این سوال به هیچ عنوان پاسخ داده نشد و تنها چیزی که از من درخواست کردند تماس از طریق یک تلفن همگانی با آقای ژان صیاد بانک ملی و گفتگوی مستقیم با ایشان بود و سپس ایمیل دیگری نیز دریافت نکردم. برعکس ارتش سایبری مامور پیدا کردن من گردید. موضوع اختلاس و بانک آریا مطرح شد آقای خاوری فرار کردند تمامی مدیران مسئول در بانک ملی یکی یکی تعویض شدند از اعضاء هیات مدیره درگیر تا مدیران انفورماتیک و سداد. سپس بانک ملی کارتهای بانکی خود را در مقابل سرقت تا سقف دویست هزار تومان بیمه کرد. بدون اینکه شرکت بیمه ایران از این نشت اطلاعات مطلع باشد.

در بخش‌ دیگری از وبلاگ آقای خسرو زارع فرید مکالمه‌ای منتشر شده که میان ایشان و مدیرعامل شرکت انیاک آقای ناصر حجازیان صورت گرفته‌است. در این مکالمه به توقف خرید HSM از سوی شرکت انیاک اشاره می‌شود. HSM سامانه رمز گذاری بر روی اطلاعات است. در این مکالمه مدیرعامل انیاک مقصر استفاده نشدن از HSM را عدم نظارت بانک مرکزی می‌داند.

 این یک معضلی هست که در این مملکت بانک مرکزی میبایستی نظارت دقیقی میداشت که HSM نصب میشد.

در بخش دیگری از وبلاگ نیز در مورد موضوع قرار خود نوشته‌اند. آقای زارع فرید عنوان کرده‌اند که ارتش سایبری مامور پیدا کردن ایشان شده و به همین دلیل مجبور به فرار از ایران شده‌اند و هم اکنون چشم به یاری سازمانهای دفاع از حقوق بشر دارند. البته ایشان به دلیل اطلاع رسانی این مشکل امنیتی از تمام صاحبان کارتهای بانکی هم متوقع کمک هستند. 


آقای ناصر حجازیان در طی سالهای گذشته تمامی تعهدات مالی خویش بابت نرم افزارهای تولید شده برایشان را نسبت به بنده خسرو زارع فرید ( مدیر سابق نرم افزار انیاک ) انجام ندادند و با توجه به اینکه اینجانب امضاء هرگونه تعهد بابت عدم افشاء این سوء مدیریتها را قبول ننمودم ایشان نیز از پرداخت تعهدات خویش به بنده امتناع نمودند. حال از شما دارندگان کارتها و بانکهای ذینفع سوال میکنم آیا شما آماده هستید بابت این اطلاع رسانی و هشدار جهت محافظت از حسابهای بانکی خویش حق مرا پرداخت کنید؟ یا این اطلاع رسانی هیچ بهائی برای شما ندارد؟ تمامی کسانی که این حرکت را شایسته حمایت و پشتیبانی میدانند. یا بانکهائی که این اطلاع رسانی را در جهت منافع دارندگان  حسابهای بانکی و مشتریان خویش میدانند. لطفا با ارسال ایمیل حمایت خود را اعلان کنند. با توجه به اینکه برای این اطلاع رسانی بنده مجبور به ترک کشور و در وضعیت نامناسب مالی و امنیتی هستم خواهشمندم با حمایت خویش این نوع حرکتها را تقویت کنید. به امید روزی که بتوان آزادنه تمام کجرویها و سوء مدیریتها را در
کشور نقد کرد. اجازه فعالیت از چنین افراد سودجو و دزد را سلب کرده و مدیران لایق و شایسته را تقویت کنیم.

در وبلاگ آقای زارع فرید می‌توانید به اطلاعات ۳۰۰۰٬۰۰۰ کارت بانکی دسترسی داشته باشید. البته رمز کارت به گونه‌ای مخفی شده است. 

از مطالعه وبلاگ آقای زارع فرید به این نکته می‌توان پی‌برد و آن اینکه مسائل امنیتی در کشور جدی گرفته نمی‌شود. این مسئله تنها گریبان‌گیر بانک‌ها و سیستم‌های بزرگ نیست بلکه در شرکتها و سازمان‌های کوچکتر هم مدیران سیستم روی شانس و عدم اطلاع کاربران از روشهای سوء‌ استفاده٬ حساب کرده‌اند. 

نکته‌ دیگری که باید به آن پرداخت این است که به نظر بنده ایشان با هک کردن سیستم بانکی این اطلاعات را به دست نیاورده‌اند و در مکالمه‌ای هم که میان ایشان و مدیرعامل انیاک منتشر شده به گونه‌ای به این نکته اشاره شده است. ایشان در این مکالمه به دسترسی کارمندان انیاک و شرکتهای سرویس دهنده دیگر به اطلاعات کارتها معترض بوده‌اند. در نتیجه می‌توان گفت که ایشان سیستم را هک نکرده‌اند و تنها برای اینکه سیستم بانکی متوجه لزوم استفاده از سامانه‌های رمز گذاری و رعایت استانداردهای امنیتی شود اطلاعاتی را که به آن دسترسی داشته‌اند منتشر کرده‌اند. و به همین دلیل به نظر بنده ماموریت یافتن یک گروه از هکر‌ها برای یافتن ایشان بی‌مورد است. در ضمن به نظر بنده ایشان می‌توانستند پس از نگرفتن پاسخ از بانکها اطلاعات را در اختیار سازمانهای امنیتی مانند حراست بانک مرکزی قرار دهند. 

گذشته از همه اینها به نظر بنده کاربران باید بدانند که رعایت نکات امنیتی از مسائل بسیار مهم است. از طرفی سیستم ‌بانکی که یکی از مهم‌ترین ارکان یک نظام الکترونیکی است باید نکات امنیتی را در بالاترین سطح آن رعایت کند. 

نظر شما در مورد رفتار آقای زارع فرید چیست؟ 

 

پیشنهاد می‌شود بخوانید:

نظرات

حق مردم است
سلام خسته نباشین….. من یه سوالی داشتم خدمتتون اگه لطف کنین هرجوری هست کمک وراهنمایی کنین ممنون میشم.. میشه با یه سری نرم افزار یا از طریق اینترنت توی حساب بانکی کسی رفت وکل حساب و در عرض چند دقیقه خالی کرد؟ من یه همچین مشکلی برام پیش اومد..یه اقایی واسه کاری زنگ زدن و با کلی صحبت منو راضی کردن و من رفتم پای دستگاه خودپرداز بانک صادرات او اقا گفتن اطلاعات و وارد کنم که پول مورد نظر و بریزن تو حسابم منم این کاراشو انجام دادم بد که امدم پرینت حساب وگرفتم نه پولی ریختن نه پولی تو حسابم گذاشتن بمونه…حالام پیگیرم ولی کاری از دستم بر نیومده اگه لطف کنین راهنمایی کنین که چیکار کنم پولم برگرده ممنون میشم..
شاید تو حساب اون ریختی
سلام من کاری به دولـتـ دینـ و... ندارم وقتی یه عده نفهم وبیشعور رو میزارن سرکار همینه دیگه وقتی طرف فرق portرو با امنیت نمیفهمه همینه دیگه طرف نمیدونه امنیت چیه رفته سرکار وقتی یه کار بلد پیدا میشه که اینجوری حال همشونو میگیره دستش دردنکنه
دندونی که خراب شده و درد میکنه رو باید کشید انداخت دور ، حالا که خارجیا بانک مرکزی رو تحریم کردن ما هم تمام حسابامونو می بندیم و پولمونو تو خونه نگه میداریم تا این دولت که براساس دروغ و دین بیخود اسلام بنا شده با مغز بخوره زمین مثل لیبی ... قذافی رو دیدید که !!! چه حالی میده فکر کن... سران ایران ... ههههههههه عمامه و ابا و اینا
آقا یه چیـــــــــزی !!! این خسرو زارع فرید خان که اومد کارتهارو هک کرد... خـــُ.. لا مصب یکم موجودیارو افزایش میدادی اگه راست میگی !!! ما هم بلدیم بگیم همتونو هک کردیم !!! کاری نداره که !!! اینم از خودشون بوده...وگرنه نمیگفتن موجودیه کارتا رو خالی کرده !!! بسوزه پدر سیاست !!
ایشون چیزی رو هک نکرده . رمز عابربانکا بدن رمز گذاری 100 جا هست و اینجوری که معلومه همه بهش دسترسی دارن به جز خواجه حافظ شیرازی ! هدف ایشون هم فقط اطلاع رسانی بوده ... وقتی مدیران بانکا همه رشوه می گیرن و امنیت پول ملت براشون مهم نیست .... تنها راه اطلاع رسانیه ....
عزیزم دستت درد نکنه که این کارو کردی به دنیا نشون دادی که ایرانیا خیلی مخ هستند هال کردم مرد هستی بازم از این کارا بکن خیلی هیجان داره عزیم همه حساب هارو خالی کن مال خودت چه اشکالی داره او 3 هزار میلیارد 4 تا ادم بی سواد بردن خوردن خرج الواتی و عیش نوش کردن . حلا لت باشه عزیزم تو هم حساب های ملت خالی لا اقلش میری 4 کلاس بیشتر درس می خونی با پولش سرس تو سرا در میاری شادی یه دانشگاه راه انداختی 1000 تا ادم با سواد مثل خودت تحویل دادی دست تت درد نکونه
مخ کدومه برادر من؟ یه سفره ای پهن بوده یه عده داشتن میخوردن. این بابا در جریان نبوده. یهو فهمیده و گفته منم شریک؟ گفتن خیر! رفته بندو آب داده. اگه کارش انسانی بود که پول نمیخواست؟ خیلی شیک اطلاعات رو برای حراست بانک مرکزی میفرستاد. نویسنه که گفته دسترسی به این اطلاعات زحمتی نداشته. آبدارچی هم میتونسته این اطلاعات رو بدزده (اگه می‌فهمیده). ضمنا دوست عزیز یک مثال نقض از یک مخ ایرانی خود شما هستی با این کامنت شاهکاری که گذاشتی.
شماره کارتهای من که تو این لیست نبود یه چک بکنید ببینین شماره کارت شما هم هست یا نه
خدایی خدمت کار تر از این دولت ما نداشتیم . خدایی ریشه هرچی اختلاس و فساد مالی بود برچید. این دولت نه تنها با ایم امور مبارزه نکرد بلکه خود یکی از عوامل این فساد ها بوده. مرگ بر این دولت مردم فریب
به نظرم کارش محشره!بهترین راه برای جلب توجه جدی همین بوددیگه،شمافکر میکنید واحد حراست در یک بانک طرف مدیریت خودش را میگیرد یایک برنامه نویس هیچ کاره ؟و در اونصورت چیزی تغییر میکرد؟
به نظر من به جای اینکه دنبال جناب زارع باشن باید دنبال کسای که با مدرک قلابی و پول و پارتی میرن مدرک میگیرن و استخدام میشن رو گرفت تا اینطور گند نزن به همه چی مشکل ما اینه که کسای مثل آقای زارع و حتی خیلی بهتر از ایشون بیرون از سیستم های امنیتی دران سماق میمکن و کسای که دانش کافی برای اینکاررو ندارن پشت میز نشین شدن و هرماه میلیونها تومن پول برای مثلا محافظت از اسرار مردم میگیرن و عین خیالشون نیست که تف سربالا به چی میگن...من از اولش هم گفتم کار کار انگلیس های بی ناموس دورغ چرا تا قبل آ آ آ آ ؟؟؟
من کارشو تحسین می کنم ، از مسئولین انتطار دارم دیگه به اینجور شرکتهااجازه فعالیت در کشور رو ندن و صاحبان اون رو که از این راه درآمدهای زیادی داشتن مجازات کنند ، امیدوارم همه چیز سر این زارع فرید خراب نشه . اینم بگم از نظر من 90% مدیران انفورماتیک بانکها رسما تعطیل هستند .
فعلا که ثابت شد صد در صد تعطیل هستند
به نظر من کار ایشون برای دیگر هکر ها یک راه و برای خودشون پیشنهادهای مالی جهت دزدی از حساب افراد را در پی داره. باید دید اونجا چه طور از امنیت مالی ما دفاع می کنن. و البته که هر فرد یک راه برای بیان حرفش داره و ایشون این راه رو انتخاب کردن
اگه نيت خير داشت براي هر كارت مبلغ نمي خواست. اونم ميخواست براي اطلاعاتي كه داشت بانك ها رو بچاپه.حالا كه دنبالش كردن آدم خوبه شده.اونم يه دزده مثل بقيه. وضيفش اين بوده كه جلو رفتن اطلاعاتو بگيره . نه اينكه واسه اينكار بانك ها رو بتيغه.
بابا خیر.بابا مهربون.شما به وضیفه دیگران خیلی توجه میکنی ها.وضیفت توی حلقه وظیفه ی ما.
اگه اين آقا راست ميگه چه دليلي داشت اطلاعات 3 ميليون نفر رو لو مي داد. مي تونست مال 500 نفر رو لو مي داد. به نظر منم بحث باج خواهي در ميون بوده. مرتيكه بي شعور گند زده به مملكت و در رفته مردم بدبخت بايد وقتشون پاي عابر بانك هاي فشل ايران حروم شه تا رمز عوض كنن.
باسلام.کاملا مبتدی عمل کرده.البته به نظر داستان واقعی این نیست که خودش میگه.اون داره توجیه میکنه که کار خودشو رخ نمایی از سکیوریتی ضعیف سیستم بانکی کشور نشون بده و موضوع کمک به مردم.اما داستان همش سر پول و باجو باج کشی بوده که اونم زده به در رسوایی وگرنه اگر پول خوبی جیبش میذاشتن عمرا دلش برای منو شما نسوخته بود.تف به هرچی ایرانی دست کجه که از علم هم جهت اخاذی استفاده میکنن.!!
به نظر من ايشان كار شجاعانه اي انجام داده و بايد به ايشان آفرين گفت و بجاي فرار از كشور دولت بايد از چنين استعدادهاي در جهت ساخت كشوري با سيستم الكترونيكي ايمن استفاده كند
دردمونو به کی بگیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ دردمونو به کی بگیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چند وقت پیش 400000 تومان از حساب کم شد پس از کلی دوندگی فهمیدیم که گفتن از عابر بانک دریافت شده در صورتی که کل عابر بانک ها مجهز به دوربین مخفی هستند و به راحتی شخص دریافت کننده پول را میشود شناسایی کرد . با این تفاسیر بانک مذکور حاضر نشد فیلم ضبط شده را جهت نمایش در اختیار بگذارد ( البته با وجود دوندگی زیاد و دریافت مجوز نمایش) حالا هم با پر رویی تمام به ما میگن که مواظب کارتتون باشید ... هر کسی میدونه که بابت کسر پول از حساب حتما باید سندی موجود باشد . نا سلامتی بانک امانتدار حساب ماست.که از زیر بارش فرار میکنن در نتیجه 400000 تومنو لولو برد دردمونو به کی بگیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ای وای پس چرا من توی حسابم موجودی ندارم؟ هرچی چک می کنم میزنه موجودی صفر است !! حسابم را کی خالی کرده
ظاهرأ یه سری از دوستان ناراحتن که چرا به افشای این اطلاعات الان کارتشون مسدود است ولی دوست عزیز مسدود بودن کارت بهتر از خالی شدن حسابتون هست سکوت آقای زارع فرید فقط راه را برای نفوذ های آینده به شبکه بانکی و از زیر مسئولیت در رفتن مسئولین و جمله تکراری" یک دشمن به سیستمها رسوخ کرده " بسته این طوری یک سری به این فکر می روند که به حسابهای بانکی مردم دست درازی کنند که این خوب نیست اما سکوت بدتره این همه مهندس امنیت شبکه داریم این مشکل قابل حل است فقط سر کیسه را برای متخصص ها شل کنند نه برای سید حسن نصرالله ....
فردا ایشون رو میگیرن میندازن زندان به جرم اختلاص و هک ولی کسی نمیاد بگه کار ایشون درست بوده دوست عزیزی که میگی کارشون اشتباه بوده ایا کسی دیگه ای اگه این کار رو انجام میداد و اصلا روش سرپوش گذاشته میشد و صداش در نمیاومد بهتر بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟باز میگفتیم که کار کار امریکاست کارشون رو تحسین میکنممممممممم واقعا عالی بوده
کار درستی انجام داده، توی این مملکت حضرات نادان هیچ وقت دلشون به حال مردم نسوخته.
همش بازیه! همشون برن به درک!
صمیمانه از حس انسان دوستی شما سپاسگزارم
من موافقم با این حرکت! مسئولین ما که کلا با مفهوم امنیت اشنا نیستند باید اشخاصی مثل ایشون کاری بکنند که در کشور سر و صدا کنه تا مسئولین مجبور به انجام اقدامی برای بالابردن امنیت شوند. برای سیستم بانکداری ایران باید تاسف خورد
آقا محمد شما حالت خوبه!! امنیت از مهمترین پایه های سیستم پولی و مالیه. با سواد...
Vaghean kare nashayesto ahmaghane va khodkhahaneiy bude.ke baes shode mano amsale man to shahre gharibe daneshjuiy gir bioftimo pule keraye mashin ham nadashte bashim! Pas ensaniateton koja rafte?chetor deleton miad harfeshuno taeeid konid.in ke nashod rahe hal.
وقتی بانک اطلاعاتی شماره تلفن مردم به قیمتهای گزاف میلیونی به فروش میرسه انتظار دارید شماره حسابهای 3 میلیون نفر از این بازیها و باجگیری ها مستثنی باشه؟؟
من به نوبه خود از این هموطن دلسوز و وظیفه شناس تشکر و قدردانی میکنم و حاضرم به سهم خود مبلغی رو هم برای این هشداری که به عنوان یه ذینفع به من داد پرداخت کنم درود بر تو هموطن با وجدان من
فكر كن كه خودت جاي آقا خسرو هستي. خدا وكيلي حسابارو خالي مي كردي يا نه. بابا اين آقا بدون اينكه به كسي چيزي بگه مي تونست خودش حساباتونو صفر كنه. پس بدونين سر سفره پدر و مادرش بزرگ شده. از طرفي تذكر ميده كسي گوش نمي ده. خوب خودش هم كاري نمي تونه براي امنيت اين سيستم ها بكنه. چي كار كنه، چي كار نكنه، معلومه يه كمي از شماره كارت ها رو بريزه تو اينترنت با رمزاشون (البته من فكر مي كنم كه رمزهايي كه ايشون منتشر كرده رمز واقعي نبوده) تا چي بشه. همه بدونن امنيت بانكا رو هواست. اون موقع است كه بانكا تازه از خواب پا ميشن و ميگن، اِه هك شديم. همه هم فهميدن حالا يك كاريش مي كنيم. به نظر من آقا خسرو بهترين كار رو كرده.
فکر میکنم شرکتهای خصوصی کشور ما به اندازه ای ضعیف عمل میکنند که سازمان ها و ارگان های بزرگ دولتی نباید به راحتی بهشون اعتماد کنند و مسائل درون سازمانی رو به صورت پروژه و پیمانکاری out source کنن .. اصل 44 قانون اساسی مستلزم ساختار و بنیه قوی در بخش خصوصی و سپس اعتماد به آن است.
خنده تلخ من ازگریه غم انگیزتراست-کارم ازگریه گذشتست بدان میخندم
به نظر من اینکارش کار درستی بوده چون که واقعا مسئولین نسبت به این قضایا بدون توجه هستن من هم قبلا بیانیه ای در این مورد داده بودم ولی انگار نه انگار اصلا به قول این اقا انگار تا الان اینترنت ندیدن و نمیدونن ای میل چی هست این هم لینک مطلب من http://fotolia.ir/press/2012/03/14/3541-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA-%...
عالی
من با اعلام خبر توسط اقای فرید کاملا موافقم البته این آقا اگه بهش پول میدادند سکوت می کرد و صرفا دنبال منافع شخصی بوده چه خوب که این خبر منتشر شد چون بسیاری ممکنه از خواب خرگوشی بیدار بشن هرچند برای چند ثانیه و ببینن که اگه فکر می کنن وضع امنیتی خوبه تنها به دلیل اطلاع رسانی نشدن هست و نه به خاطر امنیت بالا
قصد ندارم از این کار حمایت بکنم یا بخواهم محکوم کنم، شماره کارت من هم توی این لیست هست و متوجه شدم که نمی تونم پرداخت اینترنتی انجام بدم (یه جور حالت مسدود شدن خدمات اینترنتی کارت بانک). می خواهم بدونم بقیه هم که کارت شون اینجاست نمی تونن پرداخت اینترنتی انجام بدن؟ اگه اینطوری باشه تا زمانی که رمز اینترنتی کارت و عوض نکنیم، نمی تونیم پرداخت اینترنتی انجام بدیم که فکر نکنم این چیزی باشه که آقای خسرو زارع فرید می خواستن!
کار درستی انجام داده، توی این مملکت حضرات نادان هیچ وقت دلشون به حال مردم نسوخته.
دستش درد نکنه که هشدار داد...واقعا کار شایسته ای کرد...
آدم جالبیه!
دوست عزیزی که میگی نباید اطلاع رسانی میکرد بهتر بود پول از حسابت کم میشد تا این حرفو نمی زدی وقت مردم مهمتره یا پولشون؟ تجربه صفهای گرفتن یارانه نشون داده چی برای مردم ما مهتره عزیز دلم. بعدشم همون بهتر که اطلاع رسانی کرده میخواستین مثل قضیه 3 هزارمیلیارد تومانی بشه اخرشم معلوم نشد که چی شد لااقل با این قضیه پی به عمق فاجعه می برید و متوجه میشین که امنیت در ایران کاملا مزحک هست!!
شاید تنها کاری که مسئولین در قبال این عمل میتونستند انجام بدن فیلترکردن وبلاگ ایشون بود. درست بعضی مسائل ممکنه ایجاد نا امنی توی جامعه کنه اما خفه کردن 1 سری مسائل دیگه باعث ایجاد شبه در افکار عمومی میشه... شاید یکی دیگه از نقاط تفاوت ایران با دیگر ممالک مثل دانمارک مثل بولیوی یا ... دیگه در همین باشه(نخاستم با شرکت هایی مثل مایکروسافت و یا اپل مقایسه کنم،کشورهایی که نام بردم دقیقا مشابه همین اتفاق رو با عملکردی متفاوت داشتن)
سلام به نظر من هم این رفتار آقای زارع فرید اشتباه بود. یعنی هیچ راهی برای تذکر دادن به مسئولین امر وجود نداشته؟ آرامش روانی مردم توی این اوضاع تحریم و ... چقدر اهمیت داره؟ درسته که به خاطر خودنمایی آرامش این همه افراد رو به هم بریزند؟ حالا که این رفتار رو انجام دادند چه مشکلی حل شد؟ برفرض که همه برن رمزاشونو عوض کنن؛ آیا مشکل جل میشه و دیگه کارمندای انیاک یا هرجای دیگه به اطلاعات جدید مردم دسترسی نخواهند داشت؟
سلام من از شنیدن این موضوع خیلی جا خوردم حالا که اینو دیدم گفتم چه کار خوبی کرده چون ممکن بود کس دیگه این کارو انجام بده ولی به جای انتشار از اون حفره امنیتی استفاده های نا به جا انجام بده دستش درد نکنه من تا در حد توانم ازش حمایت می کنم البته من باید بگم که ما واقعا پول خودمونو دست کی سپردیم؟ واقعا این سوالی الان داره منو دیوونه میکنه با تشکر از آقا خسرو و شما جوان ایرانی
به نظر من کار خیلی درستی انجام داد ، چون به هر حال اگر خوش بین باشیم با این کار با شرکت انیاک برخورد میشود و مجبور خواهند شد مشکلات سیستمشون رو برطرف کنند. اگر به جای انتشار این اطلاعات که قبلا به بانک ها ارسال شده و آنها عکس العمل نشان نداده اند ، این اطلاعات به دست کسی می رسید که قصد سوء استفاده داشت ، قطعا یک کلاه برداری بزرگ دیگر اتفاق می افتاد. من به این هموطن عزیزم افتخار می کنم که با این کارش ، سختی را برای خودش خرید تا مدیون هموطنانش نباشه.
من نظرم رو به طور کلی داخل وبلاگم نوشتم که آخر این نظر لینکش رو قرار دادم. کار ایشون رو اشتباه میدونم. فرض کنید 3 میلیون آدم بخوان پسوردشون رو عوض کند! وقت 3 میلیون آدم به خاطر اینکه این اقا رمزها رو منتشر کرده باید گرفته بشه و کلی انرژی صرف بشه که چی؟ برای اینکه نشون داده بشه سامانه امنیتی مشکل داره کلی راه حل وجود داره که به نظرم هیچکدوم از این راه حل ها ، این حرکت نبوده... http://imoradi.ir/hacker-of-debit-card-love-the-people-or-the-abroad.html
دوست من ادمهای که نصف عمر عزیزشون توی صف شیر یا نون یا کپن روغن برنج چه می دونم نوبت خرید دفتر جه کنکور گذروندن حالا 10 دقیقه هم برن پسورد تعقیر بدن

نظر بدهید

این اطلاعات به صورت محرمانه نگهداری شده و برای عموم نمایش داده نخواهد شد. می توانيد از گراواتار برای نمايش تصوير خود استفاده كنيد.