چگونه فیلتر نشویم: عمو فیلتر باف تعامل می کند

چند سالی است که همه اهالی اینترنت از فیلترینگ غیر منطقی و نامعقول شاکی هستند و در این چند وقت اخیر نیز این وضع نا به هنجار تر شده است. اما طبق پی گیری هایی که بنده و مدیر وبنا شایان شلیله از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعمل آوردیم متوجه شدیم که مسئولین این وزارتخانه طی یک ماه اخیر در سدد بوده اند تا مشکلات بوجود آمده توسط فیلترینگ را مرتفع کنند. در این پی گیریها به نکات جالبی پی بردیم که نوید بهتر شدن فضای مجازی را می دهد. البته ممکن است شما با خود بیاندیشید که چرا باید برای فعالیت در فضای مجازی، سازمانی تصمیم بگیرد و اصلا چرا باید فیلترینگ وجود داشته باشد؟ به نظر می رسد بخشی از جامعه تقاضای فیلتر شدن سایتهایی که باعث بوجود آمدن آسیبهای اجتماعی می شوند را دارند و این درخواست از آنجا نشات می گیرد که خانواده ها متاسفانه توانایی انجام فیلترینگ و کنترل از درون منزل را  ندارند و همین موضوع باعث می شود که این بار را بر دوش دولت بیاندازند.

به همین جهت دولت سعی دارد این کار را به صورت جدی پی گیری نماید. از طرفی اگر کار فیلترینگ و پالایش سایتها به دقت و توسط فرد مطلعی انجام نشود کار به جایی می رسد که هم اکنون در آن هستیم، به طوریکه حتی وبسایتها و وبلاگهای ایرانی نیز کابوس فیلتر شدن را هر شب در خواب می بینند، و شاهد این ترس اینکه کلمه فیلتر را به صورتهای مختلفی مثل ف ی ل ت ر یا فیل تر و مانند اینها می نویسند تا نکند یک موقع غول فیلترینگ یقه آنها را نیز بگیرد. یکی از نکاتی که برای شخص بنده همیشه در مورد فیلترینگ عجیب و نامانوس بود فیلترینگ ناگهانی و بدون اخطار بوده است. به نظر بنده فیلتر شدن یک وبلاگ یا سایت برای صاحب آن حکم اعدام شدن را دارد ولی فیلتر شدن ناگهانی و بدون اطلاع همانند ترور، ناجوانمردانه و دردناک است.
از آنجا که وبلاگ نویسی برای بنده و شایان و بسیاری دیگر تنها یک تفریح نیست و نوعی زندگی/شغل است و از طرفی فیلتر شدن وبنا باعث شد اتفاقاتی بیافتد و در روند این اتفاقات پی گیریهایی از وزارت ارشاد به عمل آمد و متوجه تغیرات بسیار مثبتی در روند فیلترینگ شدم. از جمله اینکه از این پس هویت آنلاین شما ناگهانی فیلتر نخواهد شد و با شما قبل از فیلتر شدن از طرف وزارت ارشاد تماس گرفته می شود و بدین صورت در جهت رفع اشکال می توانید اقدام کنید. در حقیقت ما متوجه این موضوع شدیم که مسئولین سعی دارند تا آنجا که امکان دارد وبلاگ یا سایت ایرانی فیلتر نشود و به این باور هستند که کسانی که در این جامعه مجازی به زبان فارسی فعالیت می کنند، در حال معرفی این زبان به دنیا هستند و این خود کار ارزشمندی است پس باید حمایت شوند.
این وزارت خانه سعی دارد با استفاده از سامانه ساماندهی که چند سالی است راه اندازی شده واقعا اقدام به ساماندهی کند. سایتهایی که در این سامانه ثبت شده اند کاملا زیر پوشش وزارت ارشاد خواهند بود و در نتیجه همه گونه تعامل با آنها در جهت پیش برد کارشان با انها انجام خواهد شد. یکی از این تعاملات در مورد فیلترینگ است که از جدی ترین معضلات وبلاگ و وبسایتداران است. از دیگر تعاملات می توان به تخصیص بودجه تا تخصیص هاست و صدور مجوزهای خاص نیز اشاره کرد.
پس اولین قدم برای فیلتر نشدن ثبت در سایت ساماندهی است. ثبت در این سایت به سرعت انجام می شود و در 2 مرحله صورت می پذیرد. در مرحله اول هر شخصی در این سایت با وارد کردن مشخصات شناسنامه ای خود ثبت نام می کند و در مرحله دوم این فرد می تواند در اکانت خود در سایت ساماندهی هر تعداد سایت که را که مالکیت آنها را دارد به نام خود ثبت کند. بدین شکل در صورت بروز هر مشکلی مسئولین می توانند به سرعت با مدیر سایت تماس گرفته و اقدام به رفع مشکل کنند.

باید توجه کنید که اگر سایت شما در این سامانه ثبت نشده باشد در صورتی که مشمول قانون فیلترینگ شوید بدون برقراری تماس با شما فیلتر خواهید شد، چون مسئولین هیچ راهی برای برقراری تماس با شما ندارند و این امکان هم وجود ندارد تا با گشت و گذار در سایت مورد نظر راهی برای برقراری تماس با مدیر آن پیدا کنند.
اما در مورد سایتهای خارجی وضع کمی دشوارتر و بیرحمانه خواهد بود. این سایتها باید قوانین کشور را رعایت کنند تا فیلتر نشوند. طبق اطلاعات بدست آمده، با این سایتها هم به صورت رسمی تماس برقرار می شود و نکاتی را که باعث فیلتر شدن آنها شده تذکر داده می شود. البته اینکه کاربران ایرانی در فضای سایبر تاثیر گذار هستند نکته ای است که به اثبات رسیده است اما در این بین چقدر سایتهای خارجی حاضر به رعایت قوانین ایران باشند نکته دیگری است. نمونه بارز این موضوع را در مورد گوگل در چین دیده ایم. چین نیز گوگل را از آغاز فعالیت در این کشور ملزم به رعایت قوانین داخلی این کشور کرده بود و گوگل نیز این مسئله را پذیرفته بود، که البته در این چند روز اخیر مشکلات گوگل و کشور چین به حدی بالا گرفت که گوگل تهدید به خروج از بازار چین کرد. البته وضعیت کشور ما با چین متفاوت است از آن جهت که این شرکت آمریکایی است و رسما نمی تواند در ایران فعالیت داشته باشد لذا نمی توان با آن به صورت رسمی وارد مذاکرده شد. از طرفی فیلتر کردن سرویسهایی که به جرات می توان گفت بستر اینترنت را تشکیل می دهند مانند گوگل، جی میل، بینگ، یاهو و ... بسیار مشکل ساز خواهد بود، از آن جهت که امکان ارائه یک سیستم جایگزین وجود ندارد. این موضوع را کاربران جی میل در چند روز گذشته کاملا درک کردند و البته مسئولین هم متوجه این موضوع شدند.
البته در مورد روش کار مسئولین در مورد سایتهای خارجی هنوز جای بحث وجود دارد و بنده پی گیر خواهم بود (البته اگر عمو فیلتر باف همچنان تعامل پذیر باقی بماند که می ماند انشالله).
نکته آخر اینکه به نظر بنده جامعه آنلاین مخصوصا وبلاگ نویسان حوزه فن آوری اطلاعات باید تلاش کنند تا راهکارهای معقولی برای مهار آسیب های اجتماعیی که اینترنت با خود همراه دارد ارائه کنند تا جامعه آگاهانه تر و بدون ترس از گرفتار شدن گام در  این حوزه بگذارد. از طرف دیگر مسئولین هم باید این جامعه آنلاین را جدی تر مورد توجه قرار دهند زیرا یکی از پایه های توسعه کشورها همین جامعه آنلاین است.

نظر شما در مورد ثبت کردن سایتها و وبلاگ ها در سایت ساماندهی چیست؟ آیا معتقدید که تعامل مسئولین با مدیران وبلاگ ها و سایتهای ایرانی قدم مثبتی است؟ آیا راهکاری برای بهبود وضع فیلترینگ به نظر شما می رسد؟

پیشنهاد می‌شود بخوانید:

نظرات

سلام بر همه ///اصلا قانون وجود نداره هرکی هرچی خواست انجام میده من 19 سالمه و نا حالا 156 وبلاگ ساختم که 111تا فیلتر شدن البته بگم که من منفی نیستم و درباره منطقه خودم وبلاگ نویسی میکنم این 2سال میشه که دارم وبلاگ مینویسم اما هی فیلتر میکنن منم قبل از اون نسخه پشتیبان وبلاگ رو دانلود میکنم هر وقت اونا فیلتر کردن من دوباره اونو میزارم تو وبلاگ جدید در ضمن من روزی کمتر از 250 نفر بازدید کننده ندارم و همشون میدونن اگه فیلتر بشه دوباره یکی دیگه میسازم داخل پرانتز( من به همه بازدید کننده ها گفتم یعنی تو وبلاگ نوشتم اگه این ادرس فیلتر شد رقم اخر وبلاگ رو 1عدد اضافه کنن ) من با این روش 2 ساله دارم زندگی میکنم ارزوی دارم که شاید خدا اجابت کنه ///خدایا این فیلترو از ایران بردار نابود کن (امین) با اروزوی سلامتی برای همه ایرانیان
کی گفته تماس می گیرن؟!!! وبلاگ من تو سایت ساماندهی هم ثبت بود، اما بدون تماس زدن فیلتر کردن!!! به همین راحتی!!! واقعاً نامردیه! وبلاگ من وبلاگ قالب سازی بود...!!!
مصطفی لامعی عزیز که یکی از دبیران سرشناس یکی از مجله های آنلاین فناوری اطلاعات و ارتباطات است و کمه کم من که خودم زمان وبلاگ نویسی ندارم و وارد این حوزه نشدم هر روز با گریدرم یه تیستی از دنیای آی تی رو با امثال iClub و weblogina Webna Gooyait و غیره شریک می شم دعا به جون باعث و بانیاش می کنم ، بایس اعتراف کنم که خیلی خیلی خیلی از زاویه خوش بینانه به این قضیه نگاه شد و علت موجودیت چنین اقداماتی به نوعی parental control و مسائل در سطح خانوادگی مطرح شد که همه معترفیم چنین نیست ، مخصوصا بروبچ گیک با داشتن کلی ID و هویت های دیجیتالی و sync بودن تمام tile های زندگی مجازیشون اونم از طریق بستر شبکه و جناب اینترنت کاملا با جان و دل پردازنده هاشون ،حس عدم امنیت و ترس و کابوس اقا غول فیلتری را با خودشون به همراه دارن ،که یه روزی بلند شی و مثلا اسمارت فون اندرویدیت باهات قهر باشه و تو بزرگراه بخواهی maps ران کنی یهو با یه صفحه سفید و پیغام نه چندان محبوب error روبرو می شی یا وقتی کسی باشی که صبح کله سحر و به قول قدیمیا خروس خون و به قول من گریدر خون (یعنی زمان خوندن گوگل ریدر ;) یهو صبحت بشه شب سیاه که امروز بایست توبیخبری از دنیای ثانیه ای و زندگی در لحظه سایبری، بزنی بیرون ، آی تی منا خوب می دونم که گوگل یه هم یه اسیستنته مهربونه و هم یه ادوایزره با حوصله وقتی نباشه جای خالیش بدجور حس میشه اونم وقتی تو لابه لای کدای برنامت گم شدی و بی انصاف ، بی مرامی می کنه هی runtime error می ده یا خونه همیشه امنت ، ویندوز شیرین و دوست داشتنیت BSOD می ده و تو زباله های کرش دامپت و تاریخدونی لاگای event viwerت بایس دنبال جواب بگردی و اونوقت ask Mr Google دیگه بی ask Mr Google ، بگذریم ازینکه قطعا اینروزا یکی از مهمونای همیشگی لپ تاپای و اولترابوکا و تبلتا و اسمارت فونامون که دیگه از مهمون کارش گذشته شده یه پا صابخونه جناب اعلی حضرت پروکسی فایره ، خود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل......
بابا خیلی ناراحت نباشید.قسمته!قسمته که یه عده سایت فیلتر بشن.به همین راحتی!یه ذره توقعتون بیارین پایین.اینو گفتم که دوره همدیگه باشیم.
به نظر من فیلترینگ نباید کلی باشه. بلکه باید شاخه ای باشه. یعنی مثلا کل فیس بوک فیلتر نشه و فقط بخشی که محتوای نا مناسبی داره فیلتر بشه.
ثبت نام در سامانه وزارت ارشاد = دو دستی خودتو بدبخت کردن هیچ عقلی در دنیا اینو تایید نمیکنه که شما اطلاعاتو بدی دست شخص ثدرتمندی که هر وقت حالش خوب نبود بیاد حالتو بگیره بنده به شخصه اگه تا اخر عمرم از اینترنت استفاده نکنم وبلاگ یا وبسایتمو تو یه همچین سازمانایی ثبت نام نمیکنم اینروزا سرویس دهنده های زیادی راه افتاده که ره راحتی میتونید ادرس سایت یا حتی وبلاگتونو عوض کنید (سرویس های وبلاگ دهی به تازگی این قابلیت را پشتیبانی میکنند) البته من هیچ وقت نمیگم که سایتای غیر اخلاقی یا مشابه ش راه اندازی کنیدو به این وسیله دور بزنید انسانیت رو. پیروز باشید
موافقم
به نظر من که یه دخترم و زیاد با اینترنت کاری ندارم با این وضع فیلترینگ در ایران باید اسم اینترنت رو تو ایران میذاشتن اسلام نت! تازه کلیم کلاس داره میگین یه فضای مجازی جدید اختراع کردین
نه باباراست میگی
بهتون تبریک میگم من که دیگه خسته شدم و بیخیال اینترنت و فیلتر و ... شدم. میخواتم یه مدت بدون اینترنت و این اعصاب خرد کنی ها زندگی کنم (دقیقا همون چیزی که شما میخواید)اما یادتون باشه مثل من کم نیست و باز هم یادتون باشه وقتی دوباره برگردم با کلی انرژی تازه و دانش بشتر در مورد له کردن شما و فیلترینگتون بر میگردم. شما همیشه یک قدم از ما عقبید. یاد فرمایشات امام (ره) افتادم که به مامورین گفتن سربازان من یا در رحم مادرشان هستند یا در حال خوردن شیر. بترسید از کودکان امروز که حتی اگر مثل ضحاک همهشون رو بکشید باز هم گریبانتون رو میگیرن و به بدترین شکل ممکن توبیختون میکنند.
فیلترنت نه اینترنت
هههههه هاههههههاههههه بچه ها بی خیال بالاخره دیگه خلایق هچه لایق!! واقعاً متاسفم
دمت گرم ترکوندی ما هم که از این که فیلتر شدیم خیلی ناراحتیم:-(
گند زدن نمیدونن چه جوری جمع کنن اینا اصلا از اینترنت سر در میارن سایت اهنگ همه رو فیلتر کردن
با این فیلترینگ پدر مردم رو در آوردین اینترین دیگه معنی نداره ولی به یاری خدا و کمک وی پی ان فروش ها همشون رو باز میکنیم
با سلام خدمت دوست عزیز چون حرف از یاری خدا زدید فهمیدم که انشاالله انسان سالم و خدا شناسی هستید. گفتم شاید لازم باشد به عرضتان برسانم که رعایت قوانین بر هر مسلمان واجب است یعنی استفاده از وی پی ان به عنوان فیلترشکن چون خلاف قوانین است خلاف شرع و حرام است. لطفا نفرمایید که من این قانون را قبول ندارم و هرچه خودم صلاح می دانم انجام می دهم که اصلا قانون برای همین است که هر چه هر که صلاح خود می داند لزوما صلاح خود و صلاح عام نیست .لذا قانون گذار موظف است هر جا که خود صلاح می داند برای جامعه قانون تایین کند. خدا توفیقتان دهد
برادر ما حالش خوشه حیف از طریق اینترنت نمیشه دارو بهت رسوند ولی تا اون موقع که بشه ان شاالله اگه خدا خواست فیلتر برطرف میشه
اینو شما می گی که تخلف از قانون غیر شرعی یه اگر این جور باشه چهارده معصوم هم خیلی از قوانین زمان خودشون رو رعایت نمی کردن
کدوم قانون حروم کرده استفاده از وی پی ان رو پس اگه حرومه خودشون چهارتا سایت درستو درمون بزارن که ما مجبور به استفاده از وی پی ان نشیم
سلام به همه فيلتر دوستان عزيز! خب بنده يك مثال خوشگل ميزنم بفهميد قضيه چيه: بنده چند وقت پيش يه دومين ثبتيدم، همون روز اول فهميدم دومين فيلتر هست. پيگيري كردم ديدم دومين 2 سال قبل مالك ديگه اي داشته و اون موقع فيلتر شده ولي توي اين 2 سال كامل تعطيل بوده يعني به قول خودمون داون بوده و دامين صاحبي نداشته تا اينكه من از همه جا بي خبر ثبتش كردم. اين موضوع رو به عمو فيلترينگ گزارش دادم و اونها هم در كمال وقاحت گفتند بايد بيايد و گواهي كتبي بديد!!! چند تا ايميل زدم كه بگم بابا منو چرا با نفر قبل قاطي ميكني؟ من چرا بايد واسه اون گواهي بدم؟ من هر بار ايميل زدم و حرفهاي منطقيمو گفتم اما هر بار جوابشونو با كلمات مختلفي همون حرفشونو دوباره گفتن... طوري كه من فكر ميكردم ايميلهامو اصلا نميخونن.. خلاصه بيخيالش شدم و با خودم عهد بستم كه هر طور ميتونم بر خلاف قوانين فعاليت كنم چون اين روزها همه بلدند از فيلتر بگذرند شما چطور؟
سلام و خسته نباشید خدمت همه شما دوستان من هم خودم یک 10 سالی است که از اینترنت استفاده می کنم. گفتم شاید یک چندتا نکته بگم بد نباشه. اول اینکه سایت اکه سایت و کاربر پسند باشه فیلتر هم بشه باز هم کاربرهای خودش رو داره. شما اگه یک سری تو سایت های دانلود فیلم و موزیک ایرانی بزنید خواهید دید که روزی حداقل 400 هزارتا بازدید کننده دارند. این بازدید کننده ها از کجا می آیند!؟؟ مطمئن باشید این سایت حداقل واسه 300 هزارتا از این بازدید ها فیلتر است. به نظر شما این فیلتر کردن تا به حالا جواب داده؟! من که می گویم نه! با این چیزها نمیشه کاربران رو از دیدن این سایت ها منع کرد. مثلا الان فیس بوک فیلتر هست من که هرکس رو می بینم یک اکانت به من میده میگه این یوزر من تو فیس بوکه! بنده شخصا خودم 100 روش بلد هستم که این سایت ها را بدون استفاده از فیلتر شکن یا حتی VPN مشاهده کنم.نظر من اینه اگه می خواهند سرو سامان به اینترنت بدهند این راهش نیست. نکته دوم در مورد اینه که دوستانی که می گویند همه اطلاعات خود را باید در ساماندهی وارد کنیم! شما فکر می کنید فقط این راه به دست آوردن اطلاعاته؟! شما وقتی به اینترنت متصل می شوید تمام مسیرهایی که در اینترنت گشت و گذار می کنید حتی مدت زمانی که مثلا صرف نوشتن متن در وبلاگ می کنید در بیشتر ISP ها و خود مخابرات ثبت می شه.(من با چشم خودم دیدم! کی از دلایل سرعت پایین اینترنت ما هم همینه) کافیست فقط یک استعلام کنند این کاربری که در این لحظه به اینترنت متصل شده کی هست! اطلاعاتی بیش از آنچه که در سامان دهی باید بدید دربارتون در می آورند! من که خودم شخصا مجبور شدم ثبت کنم با اینکه اصلا دلم نمی خواست. چون روی سایتم 2 ساله زحمت کشیدم گفتم اگه فیلتر شد بهانه ای دست اونها ندهم که چون ثبت نکردید!( فکر می کنم عاقلانه باشه شایدم الان فوشم بدید :D ) اما اگر یک روز جای من بودید و شب بیداری های من رو واسه روپا کردن سایتم می کشیدید که منبع درآمدم بشه و خرج تحصیلم رو بدهم حرفتون رو پس می گرفتید :D ) موضوع بعدی اینکه من دقت کردم سایتهایی مثل niksalehi.com / tebyan.com و ... هر چی دارن می نویسند و فیلتر نمی شوند. اما اگر وبلاگی مطالب آن ها در سایت خود کپی کنه حتما فیلتر میشه :D ! من دلیلش رو می داند اما از گفتنش معذورم :D . اگه مطلب چیزه خوبیه پس وبلاگ بدبخت چه گناهی کرده :-( یک موضوع دیگه اینکه اصلا نگران نباشید سایت های پر بازدید فیلتر براشون اهمیت نداره چون مثلا آدرس اصلیه سایت مثلا web.com هست و شما اگر آدرس را اینطوری مثل web1.com ...web50.com... web1000.com هم بزنید جواب میده :D ماشالا دامنه .com سالی 10 هزارتومان چیزی نیست 1000 تا دامنه می خرند :D دوستان مسئول اگر فکر چاره ای نکنند یواش یواش سایت های خودشون هم فیلتر می شه بی برو برگرد! (مثل سایت لغت نامه دهخدا که چند وقت پیش اشتباها فیلتر شده بو :D دهخدا اگه می دانست سایتش فیلتر میشه هرگز لغت نامه نمی نوشت :D یا اول در ساماندهی ثبتش می کد بعد می نوشت :D) بازهم چیزهایی بود که براتون بگم اما اجازه بدید همین جا تمامش کنم ! فقط بگویم وقتی جی میل رو بستند یک مدت خیلی ناراحت شده بودم و نمی دانستم چه کار کنم چون فکر می کردم تمام زندگیم به آن متصله اما گشتم دیدم هزار راه نرفته هست که من نرفتم :D خدا نگهدار شما دوستان عزیز (از طرف یک دوست)
سلام و خسته نباشید خدمت همه شما دوستان من هم خودم یک 10 سالی است که از اینترنت استفاده می کنم. گفتم شاید یک چندتا نکته بگم بد نباشه. اول اینکه سایت اکه سایت و کاربر پسند باشه فیلتر هم بشه باز هم کاربرهای خودش رو داره. شما اگه یک سری تو سایت های دانلود فیلم و موزیک ایرانی بزنید خواهید دید که روزی حداقل 400 هزارتا بازدید کننده دارند. این بازدید کننده ها از کجا می آیند!؟؟ مطمئن باشید این سایت حداقل واسه 300 هزارتا از این بازدید ها فیلتر است. به نظر شما این فیلتر کردن تا به حالا جواب داده؟! من که می گویم نه! با این چیزها نمیشه کاربران رو از دیدن این سایت ها منع کرد. مثلا الان فیس بوک فیلتر هست من که هرکس رو می بینم یک اکانت به من میده میگه این یوزر من تو فیس بوکه! بنده شخصا خودم 100 روش بلد هستم که این سایت ها را بدون استفاده از فیلتر شکن یا حتی VPN مشاهده کنم.نظر من اینه اگه می خواهند سرو سامان به اینترنت بدهند این راهش نیست. نکته دوم در مورد اینه که دوستانی که می گویند همه اطلاعات خود را باید در ساماندهی وارد کنیم! شما فکر می کنید فقط این راه به دست آوردن اطلاعاته؟! شما وقتی به اینترنت متصل می شوید تمام مسیرهایی که در اینترنت گشت و گذار می کنید حتی مدت زمانی که مثلا صرف نوشتن متن در وبلاگ می کنید در بیشتر ISP ها و خود مخابرات ثبت می شه.(من با چشم خودم دیدم! کی از دلایل سرعت پایین اینترنت ما هم همینه) کافیست فقط یک استعلام کنند این کاربری که در این لحظه به اینترنت متصل شده کی هست! اطلاعاتی بیش از آنچه که در سامان دهی باید بدید دربارتون در می آورند! من که خودم شخصا مجبور شدم ثبت کنم با اینکه اصلا دلم نمی خواست. چون روی سایتم 2 ساله زحمت کشیدم گفتم اگه فیلتر شد بهانه ای دست اونها ندهم که چون ثبت نکردید!( فکر می کنم عاقلانه باشه شایدم الان فوشم بدید :D ) اما اگر یک روز جای من بودید و شب بیداری های من رو واسه روپا کردن سایتم می کشیدید که منبع درآمدم بشه و خرج تحصیلم رو بدهم حرفتون رو پس می گرفتید :D ) موضوع بعدی اینکه من دقت کردم سایتهایی مثل niksalehi.com / tebyan.com و ... هر چی دارن می نویسند و فیلتر نمی شوند. اما اگر وبلاگی مطالب آن ها در سایت خود کپی کنه حتما فیلتر میشه :D ! من دلیلش رو می داند اما از گفتنش معذورم :D . اگه مطلب چیزه خوبیه پس وبلاگ بدبخت چه گناهی کرده :-( یک موضوع دیگه اینکه اصلا نگران نباشید سایت های پر بازدید فیلتر براشون اهمیت نداره چون مثلا آدرس اصلیه سایت مثلا web.com هست و شما اگر آدرس را اینطوری مثل web1.com ...web50.com... web1000.com هم بزنید جواب میده :D ماشالا دامنه .com سالی 10 هزارتومان چیزی نیست 1000 تا دامنه می خرند :D دوستان مسئول اگر فکر چاره ای نکنند یواش یواش سایت های خودشون هم فیلتر می شه بی برو برگرد! (مثل سایت لغت نامه دهخدا که چند وقت پیش اشتباها فیلتر شده بو :D دهخدا اگه می دانست سایتش فیلتر میشه هرگز لغت نامه نمی نوشت :D یا اول در ساماندهی ثبتش می کد بعد می نوشت :D) بازهم چیزهایی بود که براتون بگم اما اجازه بدید همین جا تمامش کنم ! فقط بگویم وقتی جی میل رو بستند یک مدت خیلی ناراحت شده بودم و نمی دانستم چه کار کنم چون فکر می کردم تمام زندگیم به آن متصله اما گشتم دیدم هزار راه نرفته هست که من نرفتم :D خدا نگهدار شما دوستان عزیز (از طرف یک دوست)
خوب عرق فروشی بزنن هر کی نخواست نخوره، زقاص خونه بزنن هز کی نخواست نرقصه، اسلحه بفروشن هر نخواست ضد گلوله بپوشه، ملت لخت بیان تو خیابون هر کی نخواست چشمشو ببنده، مملکت آزادی می خواد وبلاگ نویسا به زحمت می افتن ثبت نام کنن، پس گوره بابای پسر 14 ساله من که تو خونه تنهاست . با خودم میبرمش سر کار اصلا شما راحت باشید
البته نگرانی شما قابل درک هست. اما به این نکته توجه کردید که بچه شما و من به سرعت روش دور زدن موانع رو یاد می گیرن. به نظر من ما باید بچه هایمان را به گونه ای تربیت کنیم که مضر بودن را تشخیص بدهند. اگر قرار بود انسانها توانایی انجام کارهای بد را نداشته باشند دیگر بهشت و جهنم، خوب و بد هم معنایی نداشت و خداوند در زمان خلقت انسان را به گونه ای خلق می کرد که امکان انجام دادن کارهای بد نداشت.  
با خاک موافقم ولی کمه. . .
salam aval bas begam ke iin gravatar ke inja gozashtid ham filtere hala chera ro nemidunam ! :-?? ama dar har hal ba kasi tamas nemigirand va 3soot filter mishim in ye tajrobas
آقای مصطفی لامعی عزیز، خاک بر سر شما و این همه ***.
یکی به نعل و یکی به میخ!!! آقای نویسنده مطلب شما اگر دوست داری انگل وار زندگی کنی و برای فیلتر نشدن سایت پربارت با دولت اسلامی لاس بزنی حرفی نیست. ولی جوری صحبت نکن که انگار با یه مشت انسان پشت کوهی طرفی. یه عمری به جای همه دولت تصمیم گرفته،عادت کردی به اینجور زندگی کردن. متاسفم برات. عوض اعتراض به وضعیت فیلترینگ داری روش پاچه خواری رو یاد میدی ؟
عجب بابا دیگه اینا شورشو در آوردند سایت های آپلود عکس = فیلتر سایت های آپلود فایل = فیلتر گوگل = فیلتر یا باز نیمشه جمیل = فیلتر یا باز نیمشه حرف بزنیم = فیلتر برنامه بزاریم تو سایت = فیلتر سکوت کنیم = فیلتر از اول بهمن تا 30 بهمن به لطف پیروزی انقلاب اسلامی اینترنت لاک پشتی اونم اگه شانس داشته باشیم بعدش میان میگن ما داریم به مردم خدمت میکنیم مرده شور این خدمتو ببره خسته شدیم به خدا دیروز دیدم Mediafire.com فیلتر شده به قول دوستامان که بالا گفتند سلام گرم! ما رو به مسئولين فيلترينگ برسون و بهشون بگو كه ما هر بار كه صفحه "مشترك گرامي ..." رو بي جهت! مي بينيم از تمام اقوام و بستگانشان ياد مي كنيم. وقتی حقیقت را هم میگیم میگویند مخافل و منافق هستی
همه رو, همه رو, همه رو زدن فیلتر کردن. شما میگی وضع بهتر شده؟ روز به روز داره بدتر میشه همه چز. ما رو گیر آوردی یا اینایی که گفتی منظورت واسه شااااااااید شااااااااااااااید 100ساله آینده بوده؟ معلومم نیست تا کی میخوان به این کارای بیخود ادامه بدن. خونواده ها خواستن؟ هه! واقعا ورد پرس واسه کی ایجاد مشکل کرده؟ چرا خیلی از وبای بچه ها بیخودو بی جهت فیلتر میشه؟ هیچکس جواب منطقی نمیده! متاسفم. بعد برن همه جا جار بزنن و بگن"آره! ما خیلی آدمای با فرهنگی هستیم" زرشت بابا!! وقتی پدر اینترنتو درآوردن, چطوری میشه بهشون گفت با فرهنگ؟ جای اینکه بیان فرهنگ سازی کنن و اینترنتو رواج بدن, گند +زدن به همه چیز.
دمت گرم
اصلا نميشه تكون بخوري تو اينترنت همه سايتا فيلتر شده لطفا يه كاري كنين
هرگز در وارد سایت ساماندهی نشوید! این مضوع را کاملا جدی بگیرید.
آهای.آفاییکه میگویی سایت مانند یک مغازه نیاز به ثبت دارد.آیی این سامانه در قبال ارائه اطلاعات حاضر است از سایت در مقابل تهدیدات حفاظت کند.اطلاعات شخصی ات را بدهی که سایتت یک موقع فیلتر نشود.یک مغازه احتیاج به یک سند دارد تا کس دیگری صاحب آن نشود.آیا کسی غیر از مدیران سایت میتواند صاحب سایت شود.تازه مگر هنگام ایجاد یک سایت فرد اطلاعاتی را به هاست دامین نمیدهد.پس دیگر چه ضرورتی برای ارائه اطلاعات هست. آیا فیلتریگ بیشاز ده ملیون سایت نشان دهنده ی اینست که کمیته فیلترینگ تلاش برای فیلتر نکردن بی جهت سایتها دارد.خودتان قضاوت کنید
سلام اطلاعاتی که این سامانه از من خواسته بیشتر از اطلاعاتی است که دوستانم ، مدارسم و شاید خانواده ام از من دارند. این ابدا نشانه ی حسن نظر طراحان نیست.من تا نیمه های ثبت نام رفتم و انصراف دادم. اگر به هر دلیلی وبلاگم پالایش شود بهتر از اینست که علیهم کیفر خواست صادر شود.
از فيلترينگ سايت خود ناراحت نباشيد. راه هاي جلوگيري از فيلتر شدن سايت و رفع فيلتر از سايت شما در اين نشاني: http://nofiltering.wordpress.com
اگر بتوانم به وسیله شما بعضی از موضوعات را که می خواهم ولی دسترسی ندارم بگیریم ممنون می شوم

نظرات همه دوستان رو خوندم.
من هم تو فكر زدن يك سايت بودم كه اساسي روش كار كنم و تقريباً برام در حكم يك منبع درآمد هم باشه ولي راستش با ااين فيلترينگ هاي هر روزه....
يكم دو دول شدم.
از كجا معلو م من يك سال انرژي و زمان و پولم ور تو اين كار هزينه نكنم و بعد بخاطر هيچي.......
واقعاً بعيد نيست از كساني كه حتي Google Group رو هم فيلتر مي كنن..

عمو فیلتر رو خوب اومدی :)
گذشته ثابت کرده دولت به هیچ کدام از حقوق مدنی شهروندان احترام نگذاشته و در ادارات دولتی در صورت بروز مشکل برای ارباب رجوع جواب سربالا داده میشود و یا رفع مسئولیت از طرف آن اداره دولتی و بعضا خصوصی. حالا هم انتظار نداشته باشید در صورت فیلتر شدن سایتتان جواب منطقی و درستی بشوید. انگار نه انگار که ما آدمین و حق و حقوقی داریم....
سایت ما هم فیلتر شد درحالی که یک سال قبل ان را در ساماندهی ثبت کرده بودم ولی نه زنگی نه اطلاعی همینطوری زدند فیلتر کردند خوب اینطوری چه فایده داره؟ درحالی که خودم هم مواظب بودم چیز یا عکس ناجوری نگذارم ولی بازم فیلتر حالا ایمیل زدیم ببینیم چی میشه ما که شهرستانیم سخته یکی میگیه فرم رفع فیلترینگ پر کنید پست کنید به ادرس تهران این فرم خیلی ناجوره متنش یعنی امضا میکنی که قبول داری تو سایت چیزهای مجرمانه بوده الان وبنا یعنی شما این کار رو کردید اگر موردی دیگری بشه بهت زنگ میزنند؟ ممنون میشم راهنمایی کنی وجواب رو ایمیل کنید

سلام
بنده مدیر وبنا نیستم ولی می دانم ایشان و هر کسی که سایتش فیلتر شود برای رفع فیلتر مجبور به پر کردن فرم ذکر شده خواهد شد.

به خدا ما که موندیم تو سایت شخصیمون چی بنویسیم عقایدمون رو بنویسیم که تا یک کلمه ... باشه فیلتر می شه ننویسیم خب به جاش چی بنویسیم چرت و پرت خب البته این رو که می گم به معنی مخالفت با این طرح نیست چون بالاخره هر چیزی هم یک حد و مرزی داره و زمانی که از یک چیز از حد معمول خودش تجاوز کنه باید یکی باشه که جلوش رو بگیره ولی در این طرح به نظر من بیشت رسعی شده روی مدیران سایت ها یک کنترل قوی و چند جانبه باشه چون حفظ حریم شخصی انسان ها و رعایت آن یکی از لزومات فضای وب هست و کسی که بخواد این همه اطلاعات شخصی خودش رو یک جا ثبت کنه خب نمی یاد اینترنت دیگه می ره تو خیابان جار می زنه عقایدش رو و این سایت بهتره اگه می خواد چیزی رو ثبت کنه بهتره یک کم در سیاست های ثبت اطلاعات مدیران سایت ها و وبلاگ ها تجدیدنظر کنه
من مخالف نیستم ولی مخالفم چرا مخالفم چون که من جایگزینی نمیبینم چرا موافقم چون من ایرانی و ایران را دوست دارم
این طرح با سابتها و وب لاگ های توریستی مثل http://groups.google.com/group/sunsand-tourism?hl=fa هم مشکل داره؟
فرض كنيد به خاطر نشر افكارتون مشمول if فيلتر شدن بشيد. قبلش با شما تماس مي گيرند و اخطار مي دن (عمراً) دو حالت داره 1. شما زير بار اشتباه بودن فكرتون نمي ريد و فيلتر مي شيد! 2. شما "براي فيلتر نشدن" زير بار مي ريد كه مطلبتون اشتباه بوده و افكارتون رو كه منتشر كرديد به افكارشون تبديل مي كنيد و يا كلاَ مطلب رو پاك كنيد كه اين بار خودتون خودتون رو سانسور كردين. حتما يه سر به مرحله ثبت اطلاعات سايت ساماندهي بزنيد. آخه ... اوني كه حاضره اين همه اطلاعات وارد كنه (من تا حالا اسم روستامون رو توي ليست شهرهاي هيچ سايتي نديده بودم!) كه تابلوه نمي خواد كاري كنه! شما اگه هدفتون اطلاع رساني قبل از فيلتر كردنه يك ايميل كفايت مي كنه. هميشه هر جا صحبت از فيلترينگ هستش ياد اين توئيت گناهكار مي افتم: قدرت برتر منطقه و جهان اسلام از توئيتر مي ترسد! پ ن: سلام گرم! ما رو به مسئولين فيلترينگ برسون و بهشون بگو كه ما هر بار كه صفحه "مشترك گرامي ..." رو بي جهت! مي بينيم از تمام اقوام و بستگانشان ياد مي كنيم.
اگر دلیل ثبت سایت در طرح ساماندهی تماس قبل از فیلتر شدن است ، پس چه دلیلی دارد کد ملی آدرس و مشخصات کامل فرد ثبت شود؟ آیا با دادن یک تلفن یا ایمیل نمی شود چنین کاری کرد؟ به نظر من اینطور رفتارها باعث عقب ماندگی کشور و فکر مردم می شود بهتر است به جای این کارها فرهنگ سازی درستی کرد...
از یه نظرایی خوبه. بالاخره فیل.تر نمی شیم!! ولی اینجوری فیها خالدونمون رو باید بریزیم رو دایره و خودمون با دست خودمون زیپ دهنمون رو ببیندیم و حرفهایی که ممکنه مشکل دار باشه نزنیم و ننویسیم. اونوقت دیگه ماهیت نت زیر سوال میره و این راحتی و آسایش نسبی که الان هست از بین میره. اگر آقایون میخوان فقط با ما ارتباط داشته باشن ایمیل ما از آدرس و تلفنمون معتبر تره!! وقتی با این جزئیات اطلاعات می خوان هدفشون خیلی بیشتر از اخطار دادن در مواقع لزمومه!!!
s3oLKn bocsgegpkdcs, [url=http://ydzoqkjcqahw.com/]ydzoqkjcqahw[/url], [link=http://vywggmgmbnzx.com/]vywggmgmbnzx[/link], http://uyymbugcenht.com/
اگر ثبت و دادن اطلاعات به وزارت ارشاد رو در نظر نگیریم (که یکی از مهمترین مسایل است) ، بنده خودم اینترنت رو محلی برای بیان عقاید و پست کردن مطالب دلخواه در هر زمینه علمی، سرگرمی، کسب و کار و ... می دونم ، حال اگر بخواهیم در کشوری که ندای آزادی می دهند برای اینترنتش بپا بزاریم کار درستی است، اصلا چرای باید بپا بزاریم نکند باز مثل جی میل به بهانه روی آوردن مردم به ایمیل ملی باشه! اگر نگران خانواده های خیلی نگران هستند راهکارهایی رو براشون در نظر بگیرند که به انتخاب خودشون اعمال بشه، نه این که به خاطر آسیب اجتماعی، نخ عمو فیلتر باف گریبان گیر ما هم شود، شاید اون نفر آنقدر بزرگ شده که بتواند گزینه درست رو خودش برای خودش انتخاب کند نه دیگران! اگر هم فیلتر می کنند درست فیلتر کنند نه سایت هایی مثل twitter و یا flickr و Gmail که به قول دوست بالاییمون پایه های فعالیت در اینترنت محسوب می شند... اگر وضع همینگونه پیش برود.... جای تاسف دارد.

نظر بدهید

این اطلاعات به صورت محرمانه نگهداری شده و برای عموم نمایش داده نخواهد شد. می توانيد از گراواتار برای نمايش تصوير خود استفاده كنيد.